28 Eylül 2018

Gösterim: 179

Fakültemizin Oryantasyon Programı Düzenlendi

Üniversitemizde Düzenlenen “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı” Devam Ediyor

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik olarak düzenlenen, üniversitemiz fakülte, meslek yüksekokullarımız ve bölümler ile ilgili bilgilerin yanı sıra; öğrenci işleri, sağlık, kültür, spor, bilgi işlem, kütüphane ve değişim programları konularında da detaylı bilgilerin yer aldığı “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı” devam ediyor.

İki oturum ve dört bölüm halinde gerçekleştirilen oryantasyon programının ilk oturumunun ilk bölümünde, Denizcilik Fakültesi’ne, ikinci bölümünde ise Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize, üniversitemiz fakülte ve bölümleri tanıtıldı. İkinci oturumun ilk bölümünde ise Sağlık Bilimleri Fakültesi, ikinci bölümünde de Adalet Meslek Yüksekokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize üniversitemiz, fakülte, meslek yüksekokulu ve bölümleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Gerçekleşen oturumlarda üniversitemiz, fakülte ve bölümleri hakkında verilen bilgilerin yanı sıra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından da öğrencilere yönelik olarak bilgilendirmelerde bulunuldu.

Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde düzenlenen programın, ilk oturumunun ilk bölümünün açış konuşmalarını Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Sarı gerçekleştirdi. Sarı, “Ülkemizde ulaşım imkanları oldukça geniş ancak deniz yoluyla taşımacılık daha önde ve daha önemlidir. Çünkü kara yollarına göre deniz yolu daha karlıdır. Yolcular, deniz yolu ile kısa sürede olmasa bile daha ucuz maliyet ile taşınabiliyor. Denizcilik Fakültemiz’i toplam üç boyutta inceleyebiliriz. İlk olarak, denizcilik faaliyetlerini yürütecek deniz adamlarını yetiştirir. İkinci olarak da denizcilik imkanlarını geliştirecek mühendisler yetiştirir. Üçüncü olarak ise ithalat ve ihracat da denizcilik sektöründe çalışacak nitelikli personel yetiştirir. Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın yardımları aracılığıyla bir yıl içerisinde Dünya Denizcilik Örgütü’ne dahil olmayı planlıyoruz. Şu anda Denizcilik Yönetimi bölümü dışında öğrencimiz yok. Gelecek yıllarda diğer bölümleri açmak için hazırlıklarımız devam ediyor. Ayrıca yüksek lisans düzeyinde de eğitimimiz devam ediyor. Yeni bir yüksek lisans programı başlattık ve kısa süre içerisinde doktora programımızı da başlatacağız. Yeni katılan arkadaşlarımızdan çok şey bekliyoruz, bu fakültenin geleceği sizlersiniz. Bu binaları anlamlandıran sizler olacaksınız. Denizcilik Fakültesi’ne gelmiş olmanızdan dolayı sizleri kutluyoruz.’’ dedi.

İlk oturumun ilk bölümü, Denizcilik Fakültesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize yönelik olarak gerçekleşti. Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın açış konuşmalarının ardından, Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Ömür Kızılgöl, öğrencilerimize Denizcilik Fakültemizin; tarihçesi, bölümleri, akademik başarıları, vizyon ve misyonu hakkında gerekli açıklamalarda bulundu. Kızılgöl, “Fakültemiz 31 Aralık 2009 tarihinde Balıkesir Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemiz’de ise Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü 2016 - 2017 yılında ilk öğrencilerini kabul etti. Fakültemizde dört aktif bölümümüz bulunuyor. Fakültemiz, 2018 yılında TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Misyonumuz, evrensel değerler ile donatılmış temel yöneticilik ve meslek yeterliliğine sahip, öğrenmeyi bilen, denizcilik alanında yetkin yöneticiler yetiştirmek, vizyonumuz ise alanında öncü, yenilikçi ve öğrenci odaklı olarak çalışmalarımızı sürdürmektir. Ayrıca mezunlarımıza mesleğe bağlı donanım, kişisel gelişim, meslek formasyonu ve yöneticilik formasyonu da kazandırıyoruz.” diye konuştu.

İlk oturumun ikinci bölümünün açış konuşmalarını ise Rektör Yardımcımız ve Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Alpaslan Serel gerçekleştirdi. Serel, “Üniversitenize ve Bandırma’ya hoş geldiniz. Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in selam ve başarı dileklerini sizlere iletmek istiyorum. Bildiğiniz üzere üniversitemiz bir ilçede bulunuyor. 2015 yılında Bandırma, İskenderun ve Alanya ilçelerinde Resmi Gazete’de yayılan bir yasa ile üniversiteler kuruldu. Bizler diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi bir üniversiteye bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerimizi devam ettiriyorduk. Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları ile Balıkesir Üniversitesi’ne bağlıydık. 7 fakülte, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu ve 4 enstitümüz var. Yaklaşık 450 akademik ve idari personelle sizlerin eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirmesine yardımcı oluyoruz. Üniversitemizin “Sen Umut Ol!” mottosu hepimize sorumluluk yüklüyor. Sizin donanımınızı arttıracak değerli akademik personellerimiz var. Umut olmak sorumluluk gerektiren bir iştir. Üniversitemiz henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen akademik personelimizin başarısı ve son iki yıldır düzenlediğimiz sempozyum sayılarının çokluğu bizleri gururlandırıyor. Üniversitemiz yeni bir yapılanma içinde, iki tane büyük inşaatımız var. Bir tanesi Merkezi Derslik Projesi, yaklaşık 28 bin mve önümüzdeki bahar döneminde sonuçlanacak. Diğeri ise Öğrenci Yaşam Merkezi ve yaklaşık 12 bin m2. Bu alanda yatırımlarımız hızla devam ediyor. İçinde bulunduğumuz binanın üstüne de ek hizmet üniteleri yapımımız bitmek üzeredir. Yeni Merkez Kütüphanemiz’in yanında Denizcilik Fakültesi ve akademik personel odalarından oluşan bu ünitelerin, önümüzdeki haftalar içerisinde hizmete girmesini planlıyoruz. Bu yapılaşma süreci bitince daha da rahat edeceğiz. Yaşayacağınız problemleri lütfen bizlere iletin. Sizlere çözüm bulma konusunda yardımcı olacağız. Hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

İlk oturumun ikinci bölümünün açış konuşmalarının ardından üniversitemiz Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Çelik, öğrencilere Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kuruluşu, akademik personeli, öğrenci kontenjanları ve bölümleri hakkında detaylı bilgi verdi. Çelik, “Fakültemiz yeni bir fakülte ancak çok dinamik ve başarılı. Geçmiş dönemde yaptığımız ve yapmayı planladığımız çalışmalarımız ile hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Fakültemiz, 2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan kanun ile açılan bir fakültedir. 2016 - 2017 yılında ilk öğrencilerimizi aldık. Şu anda 594 kayıtlı öğrencimiz bulunuyor. Web sayfamızı ve Öğrenci Bilgi Sistemi’ni aktif bir şekilde kullanmanızı sizlere öneriyorum. Umudumuz sizlersiniz, bu fakülte içinde sizlerle yaptığımız çalışmalar ile birlikte en iyi işleri başaracağımıza inanıyorum. Hepinize eğitim-öğretim hayatınızda başarılar diliyor, tekrardan üniversitenize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

İkinci oturumun açış konuşmalarını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Alpaslan Serel, üniversitemizin kuruluşu, akademik birimleri, “Sen, Umut Ol!” mottosunun öğrenciye yüklediği sorumluluklar, akademik başarıları, düzenleyicisi ve paydaşı olduğu sempozyum ve kongreleri ile Yeni Merkez Yerleşke Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İlk oturumun ilk bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize yönelik olarak gerçekleşti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alpaslan Serel’in açış konuşmalarının ardından Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Uğur Günşen, öğrencilere Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kuruluşu, vizyon ve misyonu, akademik kadrosu, bölümleri, mevcut laboratuvarlar ve iş imkanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin detaylı tanıtımı ardından ikinci oturumun ikinci bölümü ise Adalet Meslek Yüksekokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize yönelik olarak gerçekleşti. Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Ertan Demirkapı, “Açılışını bu yıl gerçekleştirdiğimiz Adalet Meslek Yüksekokulumuz’a gelen öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, 2018 - 2019 eğitim-öğretim yılında sizlere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

“2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı” kapsamında gerçekleşen her iki oturumda da fakülte tanıtımlarımızın ardından üniversitemiz; Öğrenci İşleri Daire Başkanı Davut Araç, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Barış Yıldırım, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Kadir Kesgin ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Öğr. Gör. Ömer İnan birimleri hakkında öğrencilerimize detaylı bilgi aktarımında bulundular. Öğrenci İşleri Daire Başkanımız Davut Araç konuşmalarında, üniversitemiz eğitim-öğretim faaliyetleri ile kayıt ve sınav dönemleri, kayıt dondurma ve kayıt yenileme işlemleri, azami öğrenim süreleri, öğrenci danışmanlığı, ders alma-bırakma, derslere devam, sınavlar ve değerlendirme, mazeret sınavları, “BANÜ- MOBİL” uygulaması ve öğrenci disiplin yönetmeliği gibi konularda gerekli açıklamalarda bulundu.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanımız Mehmet Karatepe ise öğrencilerimizi, Mali Hizmetler Şube Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Spor Şube Müdürlüğü, Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü, İktisadi İşletme Şube Müdürlüğü, yetki ve sorumluluk, teşkilat şeması, öğrenci yemek bursu, kısmi zamanlı çalışma imkanı, spor tesislerimiz ve öğrenci topluluklarımız hakkında bilgilendirdi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Barış Yıldırım, öğrencilerimize üniversitemiz kütüphanesinin; fiziki yapısı, personel sayısı, çalışma saatleri ve mevcut kitap durumu ile ilgili gerekli açıklamalarda bulundu.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Kadir Kesgin ise öğrencilerimizi uzaktan eğitim sistemi, kablosuz internete bağlanma ve Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş konularında bilgilendirdi.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Kadir Kesgin’in ardından Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Öğr. Gör. Ömer İnan, Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları’na başvuru süreci, hangi ülkeler ve hangi üniversiteler ile değişim ve işbirliği anlaşmalarımızın bulunduğu ile ilgili gerekli bilgileri öğrencilerimize aktardı.

“2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı”nın ikinci günü, yapılan bilgilendirici sunumların ardından öğrencilerin sorularının cevaplandırılması ile son buldu.